V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Východo-východniarska spektakularita AD 2011 Media type


Máme októbrovú jeseň, ku ktorej si pripomenieme, ale aj spresníme jedno z najvydarenejších zaznamenaných pozorovaní z nášho územia.

Pred šiestimi rokmi sa z východniarskeho Bradla naskytol pri východe Slnka úchvatný pohľad na východný obzor, samozrejme vychodňarovi. Jednoducho spektakularita ako hrom. Po rokoch si ho práve v tej časti roka, kedy bolo uskutočnené, dovoľujeme na našej webstránke znalým osviežiť a neznalým predstaviť (so súhlasom autora i pôvodného vydavateľa - pozorovanie bolo svojho času uverejnené na príbuznom poľskom portáli Dalekie Obserwacje ). Na základe konzultácie s autorom takisto spresňujeme i súradnice pozorovacieho miestečka, ktoré bolo v pôvodnom zdroji uvedené s približne kilometrovou nepresnosťou.

V rámci SR je miličský podcelok Slanských vrchov jednou zo zasnúbených oblastí na veľmi ďaleké výhľady. Široký východný pohľad ponúka možnosť uvidieť dokonca až do Rumunska, ktoré je jedinou s nami nesusediacou krajinou, územie ktorej je zo Slovenska pozorovateľné.

V polovici októbra 2011 k nám zatiekol arktický vzduch od severu a zároveň sa nad Strednou Európou osamostatnila tlaková výš. A v jedno z chladných skorých rán tohto obdobia sa horizont od poľských Bieszczad, cez vnútrozemské ukrajinské pohoria až po Marmarošské vrchy na ukrajinsko-rumunskom pohraničí ukázal v plnej paráde. Ak pripočítame pochopiteľne Slovensko a blízke Maďarsko, pozorovateľovi sa naskytol výhľad na päť krajín naraz. Vychutnajme si teda tento pohľad v "nekonečnej" a nekonečne skvelej panoráme:

 

No a ešte o kúsok ďalej vpravo sa síce pomedzi stromy, ale predsa ukázali aj ďalšie, vnútrozemské končiny Rumunska:

 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Peter Beňo

Dátum a čas pozorovania:

pondelok 17.10.2011 (pri svitaní)

Lokalita pozorovania:

N48.62076 E21.44413  (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

masív Bradla (Slanské vrchy)

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

masív Pip Ivana (Marmarošské vrchy, 
 Ukrajina /  Rumunsko) 227,7 km 

Simulácia UDeuschle:

zobraziť

Fototechnika:

Nikon D90 na 200 mm


Spracoval: dv


Kategórie článku
Diskusia (1)

Milan Stuchlý
30.10.2017, 18:15


Prielom Tisy pásmom sopečných pohorí poniže Chustu naozaj umožňuje najextrémnejšie pohľady zo Slovenska na východ. Napríklad zo Zbojníckej skaly 1147 m (JZ od Kloptane) na azimute 109,1° (cez Slanské sedlo) Žerban 1793 m (ua/ro): 273,3 km !


Načítať iný obrázok.