V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Zoborobzor Media type


Zimno-jarné zovretie frontami v teplom sektore tlakovej níže znamenalo ďalší exkluzívny výhľadový deň.

Nádherné a teplé počasie koncom januára, podmienky v podstate jarné. Známa dominanta, týčiaca sa nad jedným zo zaiste najkrajších slovenských miest. Azda pre len úplnosť faktu pripomeňme, že pyramídový vysielač síce patrí do zoborského masívu, ale nenachádza sa na vrchole samotného Zobora. Práve tzv. Pyramída je ale tým najfrekventovanejším turistickým miestečkom, kde sa Nitrančania a náštevníci mesta schádzajú. Je takisto známe a dobre to vedia najmä lokálpatrioti, že aj Alpy sa čas od času z týchto zoborských partií ukážu a stalo sa tak aj v tomto prípade. V akom ukážkovom predstavení sa to však tentokrát udialo, tak to prekvapilo viacerých z tej hruba dvadsiatky návštevníkov, ktorí toto divadlo mohli na sklonku toho dňa sledovať. 

Juhozápad-západ bol v tento večer tým správnym smerom a priniesol tunajší plný alpsko-malokarpatský zásah v úchvatnej akosti (panoráma zo 14 fotografii; verzia bez popiskov):

 

Ešte jeden usvedčujúci dôkaz o parádnych dohľadnostných podmienkach, panujúcich na západe SR 29. januára 2018. Pre lepšiu vizuálnu predstavivosť toho aká výrazná je z nitrianskej dominanty hradba Álp a Malých Karpát pripájame tú istú panorámu ešte vo verzii na kratšom ohnisku, kde v popredí vidno i okrajové časti Nitry (panoráma zo 6 fotografií):

 

Aj vy ste sa teda mohli presvedčiť o tom, akú výhľadovú parádu majú Nitrančania na dosah ruky, resp. nohy. Obzor dal čo Zobor mal, z tohto kopca za štandardných podmienok ďalej nedovidno. Iným smerom ale z týchto miest možno vo vhodnom čase zhliadnuť napríklad aj strechu maďarskej Mátry, o tom však možno niekedy nabudúce.

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Dalibor Výberči

Dátum a čas pozorovania:

pondelok 29.01.2018 okolo 17:00 SEČ (pri súmraku)

Lokalita pozorovania:

N48.342484 E18.104748 (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

Zobor-Pyramída (Tribeč)

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Göller (Mürzstegerské Alpy,  Rakúsko) 203,6 km 

Simulácie UDeuschle:

zobraziť 

Fototechnika:

Canon EOS 600D + Canon EF 70-300 mm (eq. 112-480 mm) f/4-5.6 IS II USM


Niekoľko ďalších záberov i dokumentačných fotiek z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii. 

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (1)

Ničnajder
02.02.2018, 11:16


Naozaj podarené, Nitrička vie prekvapiť :)


Načítať iný obrázok.