V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Tatry + Dunaj = veľká ľúbosť veľkej diaľky Media type


Sme radi, že cezhraničná spolupráca znovu zafungovala príkladne, a tak vám jednu z najúžasnejších diaľkových kompozícií so slovenskými veľhorami konečne môžeme predstaviť zvečnenú do reality. Nebude to ale samozrejme len o Tatrách.

Keď sa v uplynulých rokoch v sieti objavili neobyčajné pozorovania z budapeštianskeho Hármashatárhegy s Tatrami a Dunajom v jednom zábere, mnohí, vrátane nás (viď vlaňajší príspevok o daných pozorovaniach na našom facebooku ), sme túto lokalitu považovali za pravdepobobne jediné miesto, odkiaľ je možné tieto dva symboly zvečniť spoločne na jednej fotke. Mýlili sme sa my, aj ostatní. Jeden z dnešných úspešných aktérov, náš pravidelný pozorovateľ Dušan, nás jedného dňa upozornil na ešte jedno miesto, z ktorého sa tento počin dá uskutočniť. Keďže z nášho územia je takéto pozorovanie nemožné, bude to pochopiteľne opäť spoza našej hranice s Maďarskom. Na rozdiel od hármashatárhegyského pozorovania to však bude v oveľa pohľadnejšej, priam absolútne dychberúcej kompozícii: Dunaj nebudete na fotke hľadať ani sekundu a unikátny výhľad je vychutnateľný v spoločnosti ďalších, notoricky známych okolitých pozoruhodností.

Vitajte vo Vyšehradských vrchoch na Prédikálószéku! Kopec neďaleko Štúrova/Ostrihomu, známy predovšetkým exkluzívnym pohľadom na dunajský ohyb (pozri napr. tento článok na Hiking.sk ), ponúka za ideálnych podmienok aj poriadnu diaľkársku extázu. Obe tieto lákadlá pritom možno sledovať z nedávno (2016) dobudovanej rozhľadne, ktorá tunajší výhľad ešte vylepšuje. To všetko je ale potrebné si zaslúžiť a ešte predtým si odrobiť zhruba poldruhahodinovú a v niektorých úsekoch značne strmú vychádzku z dedinky Dömös. Presne takto sa v jedno z najchladnejších rán leta 2019 napokon podarilo zrealizovať úspešnú misiu a zhotoviť nasledovné cenné a prelomové snímky.

Poďme pekne poporiadku zľava doprava a najskôr tak začnime ďalekým panoramatickým pohľadom na stredoslovenské sopečné pohoria v popredí ústrednej časti Ďumbierskych Nízkych Tatier {záber vo väčšom rozlíšení bez popiskov}:

 

Tou najočakávanejšou a najcennejšou je ale akiste táto strhujúca scenéria s tatranskými končiarmi a dunajskými loďkami súčasne. Ako ďalšie bonusy navyše účinkujú napr. Klenovský Vepor, Kráľovohoľské Nízke Tatry, či Vyšehrad {záber vo väčšom rozlíšení}:


To najvzdialenejšie z predchádzajúcej fotografie v detaile a popise. Vidieť možno aj na poľskej strane Tatier ležiaci Kozi Wierch či Rysy, čo znamená, že výhľad v poludníkovom smere úplne pretína územie Slovenska:

 

Neodolateľný nočno-ranný detail na rozsvietenú Kráľovnú nad Dunajom pri Vyšehrade:


Ďalej vpravo od Kráľovej Hole je určite najznámejšou dvojica Stolica-Kohút: 


Ešte viac na východ možno zhliadnuť aj niektoré ďalšie vzdialené slovenské končiny (viaceré vrcholy vo Volovských vrchoch), ktoré sa ale tentokrát prezentovali za hranicou uspokojivej rozlíšitešnosti, resp. sa na obzore vôbec neukázali. Týmto smerom totiž výhľad obmedzovala vertikálne mohutnejšia oblačnosť v diaľke nad slovensko-ukrajinským pohraničím.

„Bol to v skutočnosti už náš druhý "útok" na "Prédika". Prvého júna sme mali poriadnu smolu, keď sa Tatry doslova na poslednú chvíľu pred brieždením začali zmietať v oblakoch. Vtedy sa nám spolu s našim ďalším parťákom Urbanom len na maličký okamih odkryli najvýchodnejšie ležiaci Lomničák a susedný Pyšný štít {záber}. Hoci sú to paradoxne tie najvzdialenejšie vrcholy, to nás pochopiteľne nemohlo uspokojiť a číhali sme na plnohodnotný reparát. Teraz v polovici augusta svetelné podmienky pre toto pozorovanie síce už nie sú až tak výhodné ako v dobe okolo letného slnovratu, ale veľmi sa tešíme, že sa to podarilo aspoň v tej podobe, aká je.“, zhodnotili svoje počínanie samotní pozorovatelia.

Pevne dúfame, že ste si unikátnu zostavu Tatry + Dunaj ako hlavnú ľúbivú atrakciu ďalšej výhľadovej chvíľky obľúbili. Miestečiek, odkiaľ sa táto kombinácia dá uvidieť a zvečniť, je určite málo. K dnešnému dňu poznáme obrazom teda už dve. Ešte jedným adeptom by podľa všetkého s pomocou dobrej techniky mohol byť aj susedný a ľahko (autom) prístupný Dobogókő, odkiaľ už Tatry zaznamenané boli (pozri napr. tu alebo tu ), avšak bez súčasného zachytenia s dunajskou hladinou. V každom prípade si však trúfame tvrdiť, že prédikálószécká dunajsko-tatranská kompozícia zostane rozhodne tou najatraktívnejšou spomedzi všetkých.

Zhrnutie pozorovania

Pozorovatelia:

Dušan Belaň, Dalibor Výberči

Dátum a čas pozorovania:

štvrtok 15.8.2019 medzi 04:30-06:00 LSEČ (na svitaní)

Lokalita pozorovania:

Prédikálószék (Vyšehradské vrchy, Maďarsko), rozhľadňa

N48.679397 E18.920659 (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Lomnický štít; Pyšný štít; Baranie rohy (Tatry, Vysoké Tatry) 
187,9 km

Simulácie UDeuschle:

širší S-SV obzor , detail na Tatry 

Fototechnika:

Canon EOS 70D + Carl Zeiss Sonnar 200mm F2.8 MC, Pentacom 300mm F4
Canon EOS 600D + Canon EF 70-300 mm (eq. 112-480mm) f/4-5.6 IS II USMProfil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných podmienok bez uvažovania refrakcie


Niekoľko ďalších dokumentačných záberov z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (5)

MichalSkiba
17.08.2019, 18:14


Piękne, po prostu piękne. Proszę o kontakt chętnie opublikujemy na dalekieobserwacje.eu. Pozdrawiam. Kontakt do mnie misiekskiba.do@o2.pl.

Milan B.
17.08.2019, 20:45


Paráda, pekné zábery aj slušná dosiahnutá max. vzdialenosť... skrátka dobrá práca!

Milan
18.08.2019, 16:05


Veľmi zaujímavé, uznanie!

jojo
19.08.2019, 10:05


To je Nadhera .

Jano
19.08.2019, 11:13


Neuveritelne! Od Dunaja k Tatram aj pohladom! Vrela vdaka!


Načítať iný obrázok.