V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Ďaleké krivky hradného pána kopaníc Media type


Západ Slnka na hrade týčiacom sa nad priľahlým malebným krajom a v tejto scenérii vzdialené Alpy. Ideálna konštelácia na príjemnú, možno aj nezabudnuteľnú večernú prechádzku, čo poviete?!

Na meno „krajinára“ Jozefa Dovičina zaiste niektorí, azda i mnohí z vás už niekedy narazili, napríklad na jeho populárnom facebookovom profile Potulky po Slovensku . Jozef má pritom na konte aj nejeden diaľkový počin, napr. skvostné pozorovanie z Veľkej Javoriny za inverzie ešte z konca roka 2013 . A dnes ho konečne vítame aj na našej stránke!

Tentokrát sa v jeho spoločnosti vyberieme za výhľadmi na Myjavsko do „roztratenej“ dedinky Podbranč, presnejšie priamo na jej klenot - známy hrad Branč. Aj z neho možno uvidieť zreteľný alpský horizont, pričom v zaujímavej kompozícii s mestom Senica. Nevšedné boli v tomto prípade aj pozorovacie poveternostné podmienky, keďže dielo sa podarilo zrealizovať v situácii pod vplyvom tlakovej níže v neveľkom okne medzi postupujúcimi studenými frontami. Viaceré vrcholy, vrátane najvdzialenejšieho Hohe Veitsch, síce zostali schované v oblačnosti, aj napriek tomu sa však nepochybne je na čo pozerať.


 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Jozef Dovičin

Dátum a čas pozorovania:

pondelok 4.11.2019 okolo 16:30 (pri súmraku)

Lokalita pozorovania:

Branč (Myjavská pahorkatina), zrúcanina hradu

48.733368N 17.466592E (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Ötscher (Ybbstalské Alpy, Rakúsko) 193,6 km

Simulácie UDeuschle:

celé Alpy 

Fototechnika:

Canon 6D 70-300mmPribližný profil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných atmosférických podmienok


Niekoľko ďalších dokumentačných záberov z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.