V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Deň nevynechateľnosti na Veľkej Javorine Media type


Rovnica tohto článku má tvar: známy a kvalitný výhľadový vrchol + fenomenálny výhľadový dátum = tradičnejšie, ale aj niektoré menej obvyklé a opozerané výhľady. V každom prípade však fajnovo chutiace.

Úlovky z Veľkej Javoriny u nás neevidujeme prvýkrát, a rovnako to ani zďaleka nebude premiéra pre diaľkovo slávny 2. január 2020 (viď Súvisiace články). Jednoducho a jasne však platí, že kombinácia tohto dátumu a pozorovacieho bodu v pohoriach na západnom Slovensku je pre publikáciu prakticky nevynechateľná. Zábery  z unikátneho dňa tentoraz z bielokarpatskej kulminácie nám poslal Maroš a okrem už skôr ulovených a odprezentovaných objektov si pozrieme na fotografiách aj niektoré ďalšie kúsky do mozaiky veľkojavorinských obzorov, ktoré sme zatiaľ v článkoch u nás nevideli.

A hneď na úvod je práve jedným z takých aj Praděd so svojim bezprostredným okolím:Ďalej, už na severovýchode a na Slovensku, pokračujeme od „novoukázanej“ Oravskej Magury cez už tradičnú dominujúcu Malú Fatru aj s prečnievajúcimi útržkami Západných Tatier:


 

Čuduj sa svete, ani za jeleneckou vežou svietiacu Veľkú Fatru a Nízke Tatry nám pred Marošom do redakcie ešte nik nedodal:

 

Nie každodenný, neobkukaný a veľmi zaujímavý je pohľad na juhovýchod, kde spoza Veľkého Tribča vytŕčajú fragmenty Maďarska, konkrétne sopečného pohoria Börzsöny v priestore medzi Ipľom a Dunajom:No a Maroš si skúsene počkal aj na súmrak a z vrcholového hrebienku natočil svoj objektív juhozápadným smerom. Za odmenu sa mu nad inverzným rozhraním ukázali viaceré alpské vrcholy, z ktorých akiste najviac oko upúta masív najvýraznejšieho Schneebergu. Aj z Veľkej Javoriny sú pochopiteľne viditeľné pokročilé optické deformácie, ktoré v oný deň sprevádzali alpskú panorámu:

 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Maroš Pomajbo

Dátum a čas pozorovania:

štvrtok 2.1.2020 okolo 11:00-11:30 SEČ (za dňa) a okolo 16:30 SEČ (pri súmraku)

Lokalita pozorovania:

Veľká Javorina (Biele Karpaty)

rôzne pozorovacie body; viď simulácie

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Ötscher (Ybbstalské Alpy, Rakúsko) 213,2 km

Simulácie UDeuschle:

vrchol -> Hrubý Jeseník , nad Holubyho chatou -> SV-V-JV , hrebeň -> Alpy (časť) 

Fototechnika:

Nikon D5600+Tamron SP 70-200, bez statívu


Trasa najvzdialenejšieho výhľadu na GoogleMaps (podkladová vrstva Terén)

Približný profil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných atmosférických podmienok


Ďalšie dokumentačné zábery z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.