Premiérová tristovka je zapísaná!
Definitívne hlásenie o výnimočnom diaľkovom pozorovaní z Kráľovej hole, ktoré znamená zaznamenanie novej rekordnej zdokumentovanej dohľadnosti z územia Slovenska s prvým pokorením hranice 300 km!
V sobotu 8. februára 2020 krátko pred východom Slnka sa poľskému pozorovateľovi Michałovi Skibovi v sprievode kolegu Damiana Bryndzu podarilo z nízkotatranskej Kráľovej hole (z južného svahu pod vrcholom vo výške asi 1870 m n. m.; súr. pozorovacieho miesta: 48.87991N 20.14090E) zdokumentovať Apusenské vrchy v Rumunsku. Znamená to, že bol zaznamenaný nový absolútny rekord v diaľkovom pozorovaní z územia Slovenska.
Zábery z rekordného pozorovania sú dostupné na webstránke poľského servisu diaľkových pozorovaní Dalekie Obserwacje na nasledujúcom odkaze:
http://www.dalekieobserwacje.eu/rumunia-z-kralovej-holi-300
Michał určil výslednú maximálnu vzdialenosť (dohľadnosť) svojho kráľovohoľského úlovku zaokrúhlene na 309 km k vrcholu Vf. Buteasa. Pre potreby vedenej evidencie najvzdialenejších slovenských pozorovaní upresňujeme s ohľadom na nami stanovenú a používanú metodiku vyhodnocovania pozorovaní oficiálnu dosiahnutú maximálnu vzdialenosť pozorovania na 309,6 km so zodpovedajúcou trajektóriou k vedľajšiemu (juhozápadnému) vrcholu Buteasy (simulácia UDeuschle ). Príslušné miesta na fotografiách je spoľahlivo možné stotožniť s vrcholmi Buteasy, zdanlivo pretŕčajúcimi ponad prízemnú inverziu, ktorá sa v čase pozorovania nachádzala na Veľkej Dunajskej kotline (práve z tohto dôvodu nemožno hodnoverne, resp. vôbec identifikovať obrysy najspodnejších častí kopcov). Dosiahnuté vzdialenostné maximum bolo ustálené po konzultácii s autorom pozorovania.
Ide o premiérové dosiahnutie vzdialenosti 300 km alebo vyššej v histórii diaľkových pozorovaní z územia Slovenska, ale pravdepodobne aj v priestore celej strednej Európy. Snovú „tristovku“ je pritom za štandardných podmienok možné na Slovensku dosiahnuť iba z dvoch pohorí: z najvyšších štítov Tatier, a z Nízkych Tatier práve z masívu Kráľovej hole.
Pripomíname, že predchádzajúce maximum s hodnotou 285,0 km bolo v platnosti len čosi vyše mesiaca (!). Je rozhodne veľmi zaujímavou zhodou okolností, že v priebehu 5 a pol týždňa sa podarilo úspešne uskutočniť tieto rôznorodé, mimoriadne až rekordné pozorovania, o ktoré sa diaľkoví pozorovatelia predtým pokúšali dlhé roky.
Michałovi za zrealizovanie ďalšieho nebývalého diaľkovopozorovateľského počinu ďakujeme a úprimne k nemu gratulujeme!
Ak to okolnosti dovolia, pozorovaniu samozrejme plánujeme venovať pozornosť aj prostredníctvom následných ďalších, vlastných článkov na našom portáli.
Tiež na tomto mieste priebežne pripájame aj ďalšie externé odkazy na publikované materiály, týkajúce sa pozorovania.
○ Patrząc w dal - osobná webstránka/blog autora (23.2.2020): Na Królewskiej Hali...
○ SITA (2.3.2020): Z Kráľovej hole dovideli až do Rumunska, dvojica pozorovateľov vytvorila nový slovenský rekord
dv
Zdravim, kedze som tiez milovnikom dalekych vyhladov, uputala ma zmienka na Denniku N o pozorovani Apuseni z KH. Precital som si aj clanky, aj na tejto stranke, rozobera sa tu ze je to absolutny rekord, prvé zdokumentovanie, ... Tak mi napadol moj davny zazitok. Pred rokmi som vdaka mojej astronomicko-radioamaterskej minulosti mal moznost stravit par dni a noci na Lomnickom stite. Ako sme tak z terasy obdivovali vyhlady, zastavil sa pri nas niekto z miestnej posadky Lomnicaku (asi meteorolog) a zacal ukazovat co vlastne vidime. Dodal, ze ked je dobra dohladnost, vidiet aj Apusenske Karpaty. Zapamatal som si to, lebo nazov tohoto pohoria bol pre mna vtedy novy, nasledne som to dohladaval na mapach. Hovoril to ako nieco relativne normalne, nie urcite nie denne, ale ani nie vynimocne. Podavam ako si pamatam... Peter.
@Peter 11.02.2020, 13:10; Zdravím a vďaka za reakciu! S Lomničákom je to dlhodobo taká divná história. Veľa sa hovorí, málo činí. Žiadna známa dokumentácia Rumunska (či už Apusenské, alebo aj Gutínske vrchy) však doposiaľ odtiaľ nebola nikde publikovaná... A diaľkové pozorovanie, v zmysle typu krajinárskej fotografie, dokumentáciu proste vyžaduje :) Ďalšia vec, ľahké a časté to určite nie je, to je prepytujem vyslovená blbosť.
@Peter 11.02.2020, 13:10; Vy o tom zas len rozprávate, ale fotografia opäť chýba ako dôkaz... Nič v zlom samozrejme. :) Inak samozrejme nie je vylúčené, že ich niekto mohol vidieť z Lomnického štítu (mohlo to byť aj veľmi veľa rokov dozadu), ale ja osobne som takú fotografiu nikdy v živote nikde nevidel a zrejme ani Vy, ako ste už naznačili... :) A bežne sa to pozorovať určite nedá, ale to ľudia ktorí pozorujú ďaleké výhľady už vedia... :)
Dalibor, dakujem za reakciu. Jasne, ono na tom Lomnicaku byt prave vtedy ked su tie mimoriadne dohladnosti, to chce aj kopu stastia. A samozrejme dokumntaciu. Idealne by bolo keby sa priaznivcom dialkovej fotografie stal niekto, kto tam profesionalne travi cas (je tam viac partii, od lanovkarov cez fyzikov, astronomov, meteorologov, chodia tam aj studenti/doktorandi) a vymakne s fotakom take okamihy. Myslim ze potom by sa prepisovali rekordy. Peter.
Tiež sa čudujem, že to nikdy neodfotili. Meteorológovia to spomínali často. Ale verím im, sám som stade videl voľným okom Stij na 229 km a to teda naozaj neboli ktovieaké podmienky.
@Peter 11.02.2020, 13:57; Peter, musíte to skúsiť Vy, vidím že ste pre danú vec zapálený. :) Ale chcieť niečo od niekoho iného je ľahšie... :) Len neberte to prosím vážne! :)
@Marko 11.02.2020, 14:12; Ved to ani neberiem vazne. Toto je z kategorie zazitkov, ktore sa ani nedaju chciet od ineho. Tam treba byt, zazit to a vidiet na vlastne oci. A idealne aj odfotit. Z praktickych dovodov na to maju vyrazne vacsiu sancu ludia, ktori su tam takpovediac non stop. V 50., mozno 60. rokoch bolo na Skalnatom Plese objavenych/pozorovanych par komet. Ako? Pozoroval sa juzny/vychodny obzor tesne pred svitanim, dalekohladom 25x100 (v podstate vojensky binar). Rano, ked su dobre vyhlady. To bol ten pravy raj pre priaznivcov tohoto konicka. Peter.
Treba brať do úvahy aj to, že tí ľudia na Lomnickom štíte nie sú tam na výlete a sú zväčša v zamestnaní a nemôžu si len tak odbehnúť fotiť počas pracovnej doby a potom to len tak niekde zverejňovať... A ďalšia vec je, že nie každý aj fotí a vie fotiť, na to treba jednak aj výbavu... Inak jasné majú na to výrazne väčšiu šancu, ale ide aj o záujem... atď.
@Peter 11.02.2020, 14:34; Nebol, keďže zo Skalnatého Plesa je vidieť maximálne ledva nad 200 km (Pikuj, UA).
Ešte by ma veľmi zaujímal pohľad v opačnom smere z rumunských Apusenských vrchov na naše Tatry (Nízke aj Vysoké)... Či vôbec niečo také existuje, taká fotografia, ale myslím že práve z ich strany by to mohlo byť ľahšie realizovateľné, ako od nás, možno sa ale mýlim...
@Marko 11.02.2020, 17:42; Podľa toho čo vieme my, a aj poľská pozorovateľská komunita, podstatne väčšia a dlhšie fungujúca, tak s najväčšou pravdepodobnosťou žiadna fotka na ani jedny Tatry z Rumunska neexistuje. O šancách na realizáciu nechcem ani trochu polemizovať.
Rumuni asi ani nemajú podobnú web stránku, ktorá by sa tomu venovala, ako slovenská Na obzore, alebo poľská Dalekie Obserwacje... Aspoň ja som nič také nenašiel...
***Komentár bol deaktivovaný***
@Petr 12.02.2020, 16:44; Dobrý deň. Ten zázrak sa volá "refrakcia" - terestrická, atmosférická.
(Mimochodom, stránky Beyond Horizons už sú odnedávna späť - na novej doméne beyond-horizons.org )
@Petr Světový rekord je stále 443km. O fotografii na vzdálenost 529km internet urputně mlčí.
@Dalibor; Zdravím vás. Dik za info. V praxi mi není znám experimentálně ověřitelný případ, že by refrakce ukazovala něco, co je "za rohem" nebo za kopcem, tedy za fyzickou překážkou, kterou zde tvoří skutečný fyzický horizont. Běžně pozorujeme určitou deformaci obrazu díky refrakci, i to, že dochází k "překrytí" vzdálenějších objektů, ale to se týká objektů, které můžeme vidět a ne něčeho, co je za kopcem, tedy fyzicky skryto za skutečnou překážkou, jako v tomto případě. Ale jestli máte takový případ zdokumentovaný, budu rád.
@Petr Tiež by ma zaujímal ten rekord 529 km. Našiel som na internete nič ohľadom toho, čo by to dokazovalo?
@Petr 12.02.2020, 17:56; Takých prípadov sú samozrejme množstvá. Nájdete napr. v našich článkoch, hľadajte pod kategóriami: zdvihnutie obzoru a fatamorgána (zrkadlenie).
(Nie som si istý z Vašich doterajších reakcií, ale v absolútnom mieri hovorím, že ak Vám náhodou v konečnom dôsledku ide práve silou-mocou o presadzovanie plochozemských myšlienok, tak tu Ste na nesprávnom mieste. Takéto pokusy žiaľ nebudeme tolerovať.)
***Komentár bol deaktivovaný***
***Komentár bol deaktivovaný***
A jááá som si myslel, že fatranský rekord vydrží dlhé roky. Prejde mesiac a bummm ... 300-ka prekonaná. Čestné uznanie autorom. Rovnako by ma potešilo aj to, čo Marko píše: fotka odtiaľ sem. Som presvedčený, že skôr, či neskôr sa to na Vašej stránke objaví.
A myslíte, že ešte bude nejaká šanca to posunúť ešte ďalej, alebo už to je na večné veky? Kombinácia Lomnického štítu a teleskopu čaká... :-)
@ Glaiver 13.02.2020, 23:33 & @Kvík? 13.02.2020, 23:50; Do Rumunska je to dosť ďaleko na výpravu, najmä keď uvážime, že definitívne rozhodnutie či sa vydať do terénu u lovcov diaľok spravidla padá v posledných 24 h pred samotným pozorovaním. No a zo samotného RO zatiaľ žiadne zaujímavé správy zaznamenané neboli, tam je však diaľkovopozorovateľská komunita menej rozvinutá, ak vôbec nejaká existuje.
"Na večné veky" je silný výraz. Štatisticky však priaznivé situácie na Apuseny doteraz nastávali *veľmi* zriedka, a obzvlášť v dnešnej meniacej sa klíme existuje obava, že tá frekvencia sa ešte zníži. Súčasne ale platí, že napísané je viac či menej v rovine úvah. Príroda je príliš mocná a nepredvídateľná, neradno ju podceňovať.
@redakcia Na obzore [Dalibor] z Košic 6 hodin jízdy, to tak strašné není a za dobrou fotku to rozhodně stojí.
Tady jsou odkazy na Rumunsko co jsem našel, není to specializované jako zde, ale fotky s označením vzdálených hor tam jsou...možná jim někdo může zkusit napsat? https://sites.google.com/site/romanianatura57/home/carpatii-rasariteni/obcina-mare/palma---vatra-moldovitei-traseu-nou-muntii-obcina-mare
https://sites.google.com/site/romanianatura3/home/carpatii-rasariteni/tibau/muntii-tibau-creasta/varful-tapul-mare-muntii-tibau
https://sites.google.com/site/romanianatura49/home/carpatii-rasariteni/maramuresului/varfurile-zimbroslavele-zambroslavele-stancoase-muntii-maramuresului
&dejf; To máte 12 hodín len cestu autom, potom ďalej cesta hore na kopec a späť dole. Tiež sa veľmi často stáva, že je pozorovanie neúspešné (ale o tých sa logicky nepíše). Stránky sú pekné, ale ďiaľkové pozorovania sú predsa len o niečom inom (a kopce máte vyznačené aj na stránkach venujúcich sa turistike).
@Richard Ježík Tak není to jako jet do práce a zpět. Je to výlet. Rumunské hory jsou nádherné... U těch fotek máte pravdu, ale jen jsem se snažil pomoct, protože tohle je přeci jen víc než to nic co se z Rumunska na netu běžně najde...
Skôr som to myslel tak, či existuje aspoň teoretická možnosť, že tento slovenský rekord ešte niekedy padne, alebo musíme počkať na nejaké geologické sily :-)
@Kvík? 18.02.2020, 00:29; trúfam si povedať že áno, teoretická možnosť určite existuje.
Len teraz vzniká otázka, že ako dlho to bude trvať, zachytiť nový rekord... Môže to trvať aj niekoľko rokov (aj nemusí)... Myslím, že diaľkoví pozorovatelia budú na ten nový rekord poľovať... Uvidíme časom, čas všetko ukáže... Lovu zdar! :D
No jo, po hodine hľadania to vyzerá, že minimálne z pár tatranských štítov aspoň Buteasu naozaj možno uvidieť dokonca aj čisto geometricky. Ideme na to :-)
Ubytovať sa na Cabana Vladeasa, 4km od vrcholu. Alebo popýtať rumunov na meteo stanci na Vladease.
Zdravím, koľko naiviac býva refrakcia? Ďakujem.