V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Matka na obzore Media type


K začínajúcej Veľkej noci si dáme paradoxne vianočný darček v podobe úlovku, ktorý sa pred zrakom a objektívmi diaľkozrakých na streche Bielych Karpát neobjavuje na požiadanie.

Ani pri jednej z našich štyroch návštev na Veľkej Javorine (viď súvisiace články) sa pozorovateľom nepodarilo úspešne uchmatnúť jeden nadmieru zaujímavý ďaleký, hoci nie úplne najďalekejší objekt. Skutočne, odpozorovať Babiu horu z najvyššej časti Bielych Karpát nie je celkom jednoduché. Severovýchodný azimut a hornatá (vlhká) trajektória výhľadu nie sú úplne ideálna kombinácia z pohľadu lovenia obzorov. Ďalšou komplikáciou je tiež nízka zdanlivá výška na horizonte, z ktorej vyplýva, že „matička všetkých Oravcov a Oraviek“ zostáva bežne ukrytá pod hladinou inverzie. A tak zostáva čakať na ozajstný zhluk priaznivých okolností, ktoré tento neľahký pohľad umožnia.

Také podmienky nastali presne na Štedrý deň roku 2015 po prechode viacerých poveternostných frontov, inverzia ešte nebola natoľko zvýraznená a Tomáš bol šťastne pri tom: „V ten deň bola v udolí Váhu hmla, ktorá ale dávala tušiť pekné počasie na horách, tak som sa vybral spolu s rodinou na Javorinu. Už cestou na vrchol sa naozaj otvárali nádherné výhlady. Z vrcholu podmienky umožňovali vidieť všetky najznámejšie horizonty na východe.“

Keďže oboje Fatry či Nízke Tatry už máme z predchádzajúcich pozorovaní dostatočne zdokumentované, ponecháme ich tentoraz len v dokumentačnej galérii. Ale ešte predtým než konečne z VJ dohliadneme až na kulmináciu Oravských Beskýd, predsa len si dajme aj malý predkrm, a to v podobe inej dominanty iných Beskýd:


 

„Cestou dolu, medzi vysielačom a parkoviskom, ma však na severnom horizonte upútal biely oblak. Zaostrený digitálny fotoaparát ma rýchlo vyviedol z omylu a biely oblak sa mávnutím čarovného prútika premenil na oravskobeskydskú kráľovnú“, pokračuje v spomínaní úspešný pozorovateľ. Tak sa teda na ňu konečne pozrime, na obzore sa nachádza v obklopení ďalších vrcholov nielen Oravských, ale aj Kysuckých Beskýd:


 

 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Tomáš Masarik

Dátum a čas pozorovania:

štvrtok 24.12.2015 za dňa

Lokalita pozorovania:

Veľká Javorina (Biele Karpaty)
N48.8584297 E17.6756647 (zobraziť na Mapy.cz  | mapy.Hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Babia hora (Oravské Beskydy) 156,9 km

Simulácie UDeuschle:

Lysá Hora , Babia hora 

Fototechnika:

Fujifilm Finepix HS 20exr


Trasa najvzdialenejšieho výhľadu na GoogleMaps (podkladová vrstva Terén)

Približný profil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných atmosférických podmienok


Ďalšie zábery z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracovali: dv, db, rj


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.