V súčasnosti nepokračujeme s pravidelným publikovaním nových článkov na našom portáli. Zobraziť viac informácií. Webová stránka však zostáva dostupná a na našom facebookovom profile budeme aj naďalej v stručnosti sprostredkúvať informácie o diaľkovopozorovacom dianí. V prípade záujmu o zazdieľanie obsahu nám odkaz na pozorovanie pošlite v správe na spomenutom facebookovom profile, alebo na redakčný mail, ktorý taktiež zostáva funkčný a dostupný. Oba uvedené kontakty zostávajú k dispozícii aj pre akékoľvek dalšie vaše otázky, týkajúce sa diaľkových pozorovaní.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

Úctivo vám ďakujeme za všetku, pričom nemalú priazeň, ktorú ste nám za 3 a pol roka doterajšej existencie nášho portálu prejavili.

29. apríla 2021Ako diaľka mámi na bajtavskej stráni Media type


Z najnižšieho pohoríčka Slovenska možno vo fenomenálnej kompozícii dovidieť a docvaknúť až na rozsiahle druhé najvyššie horstvo našej krajiny. Najlepšia šanca na to prichádza na jar, keď sú ďaleké dvojtisícovky ešte snehom ozdobené.

Opona ďalšej lokálnej diaľkovopozorovacej seansy spadla tentokrát v pohorí, ktoré nesie (minimálne) päť serióznych slovenských „naj“ – najmenšie, najnižšie, najjužnejšie, najteplejšie a najsuchšie. Mnohí z vás teraz už vedia, že v tomto prípade budeme pozorovať z Burdy, kedysi označovanej ako Kováčovské kopce. Na konkrétny výhľadový „flek“ nás prostredníctvom svojich fotiek pozýva tradičný pozorovateľ-„všestranník“ Dušan.

To konkrétne miestečko (záujemcovia o tento výhľad pozrú dokumentačnú galériu pod článkom) nájdeme nad dedinkou Bajtava na severozápadných svahoch Burdy, v lokalite podľa mapy nazývanej Starý Horný vrch. Dušan mal v teréne aj trochu šťastia, keď vo svahu nečakane narazil na výrazné rúbanisko, vďaka ktorému si pozorovaciu pozíciu mohol navýšiť o nezanedbateľných 30 „nadmorských“ metrov.

Najvyšší masív Vtáčnika, vizuálne ležiaci za juhozápadnou časťou Štiavnických vrchov, bol v to slnečné nedeľné popoludnie s výbornou dohľadnosťou prvým hlavným ďalekým objektom, na ktorý pozorovateľ zaostril svojim zrakom aj technikou ↓

   

Následne upriamil svoju pozornosť o čosi viac doprava na túto časť krajiny, ktorej vzadu na horizonte dominuje Sitno ↓

Pri detailnejšom pohľade vidíme, že okrem plejády najznámejších vrcholov v Štiavnických vrchoch možno sponad Bajtavy pozorovať aj Kremnické vrchy a veľkofatranskú Krížnu (teoretická je aj možnosť zhliadnutia Ploskej, o čosi viac vpravo, podľa slov autora však na záberoch nebola uspokojivo rozpoznateľná) ↓

To hlavné, prečo Dušan bajtavské svahy Burdy navštívil, však obsahovalo ešte podstatne viac snehu. Na obzore „to“ leží, pri priam lietadlovej kompozícií ponad blízke pole, pri pohľade poza maďarskú obec Letkés s charakteristickým kostolom ↓

Ak ste tipovali západnú časť Nízkych Tatier vrátane dvojtisícových vrcholov, uhádli ste. V popredí sú kopce Krupinskej planiny a Javoria ↓

Ako bonus z veľmi vydarenej dennej diaľkovej akcie pripojil úspešný lovec ešte dve rôzne letkéšsko-nízkotatranské kompozície ↓


Úplne neveríme ak tvrdíte, že si vás miestne, ba až „dedinské“ výhľady nezískali. Ako vidíme na tomto príklade, nemusia byť zas až tak skromné. Toho, čo môžu Bajtavčania vidieť z najbližšieho okolia svojej obce, je nielenže celkom dosť, ale dá sa to zhliadnuť aj v poriadne ľúbivej kompozícii. No a nášmu Dušanovi za počin, ako je v jeho prípade už obligátne, posielame veľké poďakovanie a ešte väčší palec hore.

Pozorovanie bolo uskutočnené v súlade s platnými protiepidemickými opatreniami (zákaz vychádzania s výnimkou pre pobyt v prírode v rámci okresu bydliska; zákaz vychádzania za účelom pobytu v prírode bez ohľadu na miesto bydliska medzi 20:00 a 5:00 h).
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Dušan Belaň

Dátum a čas pozorovania:

nedeľa 28.3.2021 medzi 15:15 a 16:15 LSEČ (za dňa)

Lokalita pozorovania:

lokalita Starý Horný vrch nad obcou Bajtava (Burda)
N47.8491957 E18.7522785 (zobraziť na Mapy.cz  |  turistickamapa.sk )

Najvzdialenejšie pozorované objekty:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Konské (Nízke Tatry > Ďumbierske Tatry) 136,8 km

Príslušná simulácia UDeuschle:

sever – severovýchod 

Fototechnika:

Canon EOS 70D + Canon EF 70-200mm f/4L


Trasa najvzdialenejšieho výhľadu na GoogleMaps (podkladová vrstva Terén)

Približný profil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných atmosférických podmienok
 

Ďalšie zábery z pozorovania, vrátane dokumentačných, nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.