V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli.
Príležitostne uverejňujeme menšie pozorovania, t. j. hlavne zaujímavé lokálne pozorovania a pozorovania
s nanajvýš regionálnym významom. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022Z nížin do výšin požitavskou raritou Media type


Pokračujeme v započatej tradícii úspešných úlovkov z neočakávaných lokálnych zákutí. Dnes od požitavských vinohradov až na nízkotatranský hrebeň. Vari zase raz neveríte, že je to vôbec možné?!?

Lenže ono to možné skutočne je. Hoci sa zdá, že rozľahlé Slovenské Stredohorie je pri pohľade z Požitavia na Nízke Tatry závažnou prekážkou, nie je tomu tak úplne odvšadiaľ. Jedným z mála takých miestečiek sú napr. miestne vinice ležiace nad obcou Kmeťovo. Trajektória príslušného pohľadu smeruje akoby zázračne osou úzkej Slovenskej brány a len úpätiami a okrajovými časťami jednotlivých pohorí na trase, čím výhľadu na najvyššie nízkotatranské krivky neclonia žiadne vyššie kopce Stredohoria. Stačí si teda počkať na prajné poveternostné podmienky v príhodnej časti roka a lov na vskutku raritný výhľad sa môže začať!

Ten, ktorého úspech Vám teraz predstavíme sme si na dnešný dátum nevybrali náhodne, pretože práve oslavuje výročie svojho uskutočnenia. Na uvedenej lokalite prebehol presne pred troma rokmi, po tom čo sa k nám od severu pri ochladení dostala relatívne veľmi suchá vzduchová hmota. Stačilo už len obetovať jeden nočný spánok, privstať si naozaj zavčas rána a vybehnúť na kmeťovské „Viničky“ pod tunajší háj vedľa sadu. No a z miesta, ktorého nadmorská výška je len okolo púhych 170 m n. m., ste sa mohli skutočne pozrieť až na stredoslovenské dvojtisícovky. Svoj pohľad z tohto bodu je potrebné nasmerovať na severovýchod, do najnižšieho bodu presne medzi Vtáčnikom a Pohronským Inovcom na jednej a Štiavnickými vrchmi na druhej strane:


A vďaka nevšedne výhodnej konfigurácii zemského povrchu sa v danom uzučkom terénnom priezore pri orlom zraku, alebo potrebnom priblížení pomocou techniky, vedia v stotridsaťkilometrovej diaľke naozaj ukázať jedny z najvyšších častí Nízkych Tatier. Konkrétne v tomto prípade ich tretí, štvrtý a piaty najvyšší vrchol:


Hoci konečná maximálna vzdialenosť cca 130 km nie je úplne mimoriadnou, vzhľadom k svojmu charakteru sa ani v tomto prípade nejedná o triviálny pozorovací počin. Ide o špecifický typ pozorovania z naozaj veľmi malej nadmorskej výšky s výhľadovou trajektóriou vedúcou tesne nad existujúcim terénom na veľkom úseku, ktoré je vzhľadom k svojmu SV smerovaniu prednostne uskutočniteľné na svitaní. Bežne a naozaj veľmi často vie preto takýto pokus pokaziť napr. lokálne zvýšená prízemná vlhkosť či hmla. Vzduch tak musí pre svoju postačujúcu priezračnosť spĺňat celkom prísne kvalitatívne parametre.

Takže dnes to bolo Kmeťovo na Strednom Požitaví, ktoré ukázalo svoju nevšednú, málo známu (zaiste až doteraz aj pre mnohých Kmeťovčanov) a v mnohých mysliach asi až nepredstaviteľnú možnosť parádneho ďalekého výhľadu. Čí ďalší lokálny bombónik si vychutnáme niekedy nabudúce?
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Dalibor Výberči

Dátum a čas pozorovania:

utorok 7.6.2016 okolo 04:00-05:00 SEČ (na svitaní)

Lokalita pozorovania:

Kmeťovo, Viničky (Podunajská pahorkatina / podcelok Žitavská pahorkatina)

N48.1783700 E18.2487342 (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Chopok (Nízke Tatry / podcelok Ďumbierske Tatry) 130,5 km

Simulácie UDeuschle:

SV obzor , detail na Nízke Tatry 

Fototechnika:

Canon EOS 600D + Sigma DG 70-300 mmProfil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných podmienok bez uvažovania refrakcie

Niekoľko ďalších dokumentačných záberov z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.