Z Vysokých Tatier boli pozorované „Apuseny“!
Správa o výnimočnom diaľkovom pozorovaní z Lomnického štítu, ktoré znamená zdokumentovanie novej rekordnej dohľadnosti z územia Slovenska.
Vo štvrtok 9. februára 2023 pred východom Slnka sa poľskému „lovcovi diaľok“ Michałovi Skibovi podarilo z vysokotatranského Lomnického štítu pozorovať Apusenské vrchy v Rumunsku. Znamená to, že bol zaznamenaný nový absolútny rekord v diaľkovom pozorovaní z územia Slovenska. Ide o veľmi významné pozorovanie taktiež s ohľadom na to, že práve medzi pohoriami (Vysoké) Tatry a Apusenské vrchy je možné štandardne dosahovať najväčšiu možnú vzdialenosť pri diaľkových pozorovaniach zo slovenského územia. Takéto pozorovanie sa teda teraz, po dlhých rokoch a nemalom počte nevydarených pokusov, konečne podarilo úspešne uskutočniť a uvedený rumunský objekt (pohorie) z niektorého vhodného vysokotatranského štítu aj fotograficky zachytiť.
Zábery z rekordného pozorovania sú dostupné na nasledujúcich odkazoch:
https://dalekieobserwacje.eu/rumunia-z-lomnicy-most-wanted-300
https://zdlugiejrury.pl/lomnica-cz-v-final-marzenia-wulkany-troche-bratankow-i-dom-dziecinstwa
Výsledná maximálna vzdialenosť (dohľadnosť) „lomničákovsko“-apusenského úlovku bola určená na 337 km (zaokrúhlene) k vrcholu Miclău. Ešte o čosi vzdialenejší Cârligatele (zaokr. 338 km) nebolo možné identifikovať hodnoverne; tento vrchol sa nachádzal v zdanlivej polohe, výraznejšie ovplyvnenej prítomnou inverziou na trase pozorovania.
Okrem Apusenských vrchov sa autorovi pri pozorovaní podarilo zdokumentovať aj iné výnimočné výhľady: napr. Gutínske vrchy, taktiež na území Rumunska, vo vzdialenosti zaokrúhlených 315 km (Creasta Cocoșului).
Pozorovanie bolo sprevádzané veľmi silnou atmosférickou refrakciou (odhadnutý koeficient refrakcie 0,19 – 0,2), ktorá v prípade najvzdialenejších objektov spôsobila výrazné zdvihnutie obzoru a umožnila viditeľnosť niektorých za štandardných podmienok nepozorovateľných vrcholov.
Ide o druhé známe pozorovanie s dosiahnutím vzdialenosti 300 km alebo vyššej v histórii diaľkových pozorovaní z územia Slovenska, ale pravdepodobne aj v priestore celej strednej Európy. Pripomíname, že predchádzajúce maximum s hodnotou 309,6 km bolo v platnosti od 8. februára 2020, kedy ten istý pozorovateľ zachytil taktiež Apusenské vrchy, avšak z nízkotatranskej Kráľovej hole.
Michałovi k zrealizovaniu ďalšieho prelomového diaľkovopozorovateľského počinu úprimne gratulujeme!
Nižšie pripájame vybrané fotografie, prevzaté z originálneho zdroja:
dv