V súčasnosti naďalej nepokračujeme s plnohodnotným publikovaním nových článkov na našom portáli. Zobraziť viac informácií.

Ak máte záujem o publikovanie vašich pozorovaní v osobitnom článku na špecializovanej webstránke, neváhajte sa tiež obrátiť napr. na poľských kolegov zo stránky Dalekie Obserwacje (mail: redaktorzydo@gmail.com), ktorí vaše pozorovania uvítajú a radi uverejnia. Na svoje úlovky môžete poľských kolegov upozorniť aj v ich facebookovej skupine o diaľkových pozorovaniach Tatry z Podkarpacia i inne Dalekie Obserwacje.

12. augusta 2022



Relax na veži - Široký a ďaleký Media type


Naše veľhory a dvestotridsiatka v čase, keď je Slnko najvyššie nad hlavou, alias bohémske vyhrievanie sa na štíte, ktoré vyhrialo aj pozornosť diaľkových fajnšmekrov.

Počas výborného výhľadového dvojdnia 18. a 19.9.2020 sme v Tatrách okrem slovenského originálu mali zhodou okolností zástupcu aj na „druhom“ Malom Ľadovom. Práve dnes prezentované pozorovacie miesto - Širokú vežu kúsok nad Priečnym sedlom, totiž naši severní susedia označujú vo svojom názvosloví ako Mały Lodowy Szczyt.

„Zdôrazňujem, že fotky boli robené ako tradičné krajinárske, nie ako špecializované diaľkárske. Možno by bolo dobré to niekde v článku uviesť, nech sa nemusím hanbiť“, varuje nás hneď na začiatku náš tradičný prispievateľ. Jeho prvoradou doménou je denné fotenie a ako vysvitlo, v oný piatok sa napokon za bieleho dňa dali odfotiť aj mimoriadne ďaleké objekty. Peťo pokračuje: „Voľným okom som videl hmlistý obrys Vihorlatu, čo je takmer 145 km, tak som si vyhľadal príslušnú fotku a vypadlo z toho napokon aj niečo viac. Kvalita je zodpovedajúca môjmu ľahkému "chrastítku" :) , no keď prižmúrime obe oči, berúc do úvahy, že je to cez deň a bez snehu, tak je to snáď akceptovateľné, či nie?! Nie sú to rekordy, ako v podaní neúnavného kolegu Ježíka, na tie však moje chrastítko objektívne nestačí.“

Poďme teda na výstupy, budeme sa pozerať všakovakými smermi do všakovakých susedných krajín. Najprv smer Oravské Beskydy (masív Pilska) a za nimi aj tie poľsko-české Sliezske. ↓

Beskydskú mozaiku doplnia aj Kysucké (prevažne poľská časť) a vzadu Moravsko-sliezske Beskydy. ↓

Oravská Magura v popredí obzorových Javorníkov a českej Hostýnsko-vsetínskej hornatiny. ↓

Odskočíme si aj na juh, kde sa naľavo od Kráľovnej črtá proti Slnku východná časť Mátry. ↓

O čosi viac doprava sa poza nízkotatranský hrebeň k Mátre pripája aj Cerová vrchovina a jej maďarské pokračovanie - Cserhát. ↓

Najvzdialenejšiu pozornosť na obzore však na seba v danom čase sústredila Ukrajina, hoci snímkam s ňou už bolo potrebné softvérovo vypomôcť o čosi viac. ↓

       


Po poriadnej dávke postprocesu sa na horizonte napokon objavila aj Boržava. Vyše 230 km okolo obeda, pričom nie nad inverziou - to je už naozaj pozoruhodný denný výkon. ↓

„Fotil som aj poležiačky na chrbáte počas vyhrievania sa na slnku“, opisuje svoje slastné tatranské chvíle vykonávateľ pozorovania. Tomu sa hovorí príjemný relax! Ak sa k tomu navyše pridá aj úspešné ulovenie ďalekých výhľadov, pri pohľade na výstupy príjemne zrelaxujeme aj my - diaľkoví fanúšikovia, hoci aj pri monitoroch počítačov. Ďakujeme a tešíme sa aj nabudúce!

Pripomíname a dôrazne upozorňujeme, že vystúpiť na neznačené tatranské vrcholy je možné len za podmienok, ktoré vstup na takéto miesta umožňujú (napr. s platným príslušným oprávnením, v sprievode horského vodcu, apod.).
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Peter Filip

Dátum a čas pozorovania:

piatok 18.9.2020 medzi 12:00 a 14:00 LSEČ (za dňa)

Lokalita pozorovania:

Široká veža (Tatry > Vysoké Tatry)
N49.189954 E20.182530 (zobraziť na Mapy.cz  |  mapy.Hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Rovnyj (Polonyna Boržava, Ukrajina231,3 km

Príslušné simulácie UDeuschle:

Beskydy , Mátra,Cerová vrchovina,Cserhát , Ukrajina 

Fototechnika:

Canon EOS 700D + 55-250mm


Trasa najvzdialenejšieho výhľadu na GoogleMaps (podkladová vrstva Terén)

Približný profil trajektórie najvzdialenejšieho výhľadu podľa HeyWhatsThat za štandardných atmosférických podmienok
 

Ďalšie dokumentačné zábery z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracovali: dv, db


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.