Vf. Vihorlat Media type


Mozaiku ulovených vihorlatských horizontov rozširujeme o ďalekých pristojacich na juhovýchode.

Len nedávno sme v článku z Miliča vyzdvihovali fakt, že územie Rumunska je z našej krajiny možné pozorovať za denného svetla, čo sa teda patrične aj premiérovo zdokumentovalo. Dnes musíme túto informáciu súčasne poopraviť, potvrdiť, resp. doplniť prostredníctvom pozorovania z najvyšších partií Vihorlatu. Juhovýchodne odtiaľ leží v diali pohorie Gutâi, v slovenskom názvosloví správne Gutínske vrchy. Mimochodom, keď sa spomína toto pohorie, celkom bežne sa do kontextu pripája aj zmienka o horách Igniș, ktoré ale predstavujú len súčasť oného gutínskeho pohoria.

„Vidieť toto pohorie je dosť problematické, aj v zime. Na fotografiách z niektorých pozorovaní ho zachytené nikde nemám, hoc bolo v rovnakom čase perfektne vidieť napr. Tatry.“, tvrdí pozorovateľ, ktorému sa Gutínske vrchy podarilo zvečniť už aj na jar 2015. Nedávne novšie pozorovanie zo záveru septembra tohto roka (pripomeňme aj kráľovohoľský počin v rovnaký deň) je ale kvalitatívne o čosi vydarenejšie, preto si predstavíme záber práve z neho, konkrétne z hlavného vrcholu Vihorlatu. Početné ďaleké gutínske "vârfuly", a samozrejme aj ďalšie vrcholy ešte na Ukrajine, sa na JV obzore črtajú takto (pri výreze použitá softvérová úprava záberu):

 

Rovnomenný najvyšší kopec Vihorlatu sme už na našej stránke v minulosti navštívili dvakrát (prvýkrát, druhýkrát). Do tretice teraz je teda súbor vzdialených objektov, pozorovaných z tohto vrchu, bohatší o ďalšiu veľmi vzdialenú sekvenciu - rozhodne veľmi cennú, pozorovanie Rumunska sa totiž nedeje každý deň. Tiež však dúfajme, že sekvenciu stále nie poslednú.
 

Zhrnutie pozorovania

Pozorovateľ:

Milan Bališin

Dátum a čas pozorovania:

nedeľa 30.09.2018 okolo 09:30 SELČ

Lokalita pozorovania:

Vihorlat (Vihorlatské vrchy), hlavný vrchol

N48.891238 E22.1135211 (zobraziť na mapy.cz  / mapy.hiking.sk )

Najvzdialenejší pozorovaný objekt:

vzdialenosti podľa simulátora UDeuschle

Vârful Igniș (Gutínske vrchy, Rumunsko) 173,2 km

Simulácia UDeuschle:

zobraziť 

Fototechnika:

Sony DSC-RX100


Niekoľko ďalších dokumentačných záberov z pozorovania nájdete v nižšie pripojenej galérii.

Spracoval: dv


Galéria

Kategórie článku
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.